Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wierzchosławicach

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka;
Z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje, niezależnie od uprawnień do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 1 000 zł na dziecko.

Od 1 stycznia 2013r., świadczenie to przysługuje jeżeli dochód rodziny, w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1 922,00 zł. Zasady wyliczania dochodu rodziny są analogiczne jak w przypadku liczenia dochodu do ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego.

Zapomoga przysługuje:

  • matce,
  • ojcu lub
  • opiekunowi prawnemu dziecka,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka (oznacza to osobę faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka).

Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecka 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.

Zapomoga przysługuje po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego lub zaświadczenia wystawionego przez położną, potwierdzającego pozostawanie matki dziecka pod opieką medyczną w okresie ciąży nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.
Powyższy warunek nie dotyczy opiekunów prawnych dziecka i osób, które wystąpiły do sądu o przysposobienie dziecka.

Do pisemnego wniosku o zapomogę powinny być dołączone następujące dokumenty:

  • dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o przyznanie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka;
  • kserokopia skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę urodzenia dziecka – oryginały do wglądu;
  • zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną, potwierdzające pozostawanie matki dziecka pod opieką medyczną w okresie ciąży nie później niż od 10 tygodnia do porodu;
  • dokumenty pozwalające ustalić dochód rodziny w przeliczeniu na osobę analogiczne jak w przypadku ubiegania się o prawo do zasiłku rodzinnego.

Może Cię zainteresuje

Skip to content